O nas
Rok założenia: 1924r.
Barwy: czarno-zielono-czerwono
Adres: ul. Bogumińska 1, 44-350 Gorzyce
STADION:
pojemność: 1.500 miejsc (500 siedzących)
oświetlenie: 600 lx
wymiary: 94 m x 64 m
Historia
Działalność statutowa obecnego Klubu Sportowego "Czarni" Gorzyce zawiązana została w 1924 roku. Jednymi z założycieli Klubu byli wówczas między innymi Rajmund Adamczyk oraz Karol Reinert. W okresie międzywojennym "Czarni" występowali w zasadzie w niższych klasach rozgrywkowych a zwłaszcza w tzw. Lidze - B. Z końcem lat trzydziestych na krótki okres czasu doszło do połączenia naszej drużyny z drużyna występującą na obiekcie Kolonii Fryderyk, wówczas kierowali Panowie Józef Szynol oraz Z. Klimsza.
W sezonie 1938/1939 drużyna "Czarnych" Gorzyc, której prezesem był Walter Wolf awansowała do Klasy - A. Z uwagi na rozpoczęte działania wojenne rozgrywek nie zakończono. W tym czasie mecze piłkarskie rozgrywane były już właśnie na obecnym terenie, którego właścicielem był Albert Parma, a który to udostępnił ten teren Klubowi.
W 1946 roku, przystąpiono do reaktywowania rozgrywek, a tym samym do rozwiązania organizacji klubowej. Pierwszym prezesem Klubu w tym czasie został Henryk Warzeszka. Przez następne dwadzieścia lat włodarzami Klubu byli m. in. Edward Jona, Karol Parma, Józef Zichlarz, Stanisław Janeta, Henryk Ganita, Antoni Adamczyk i Fidelis Pukowiec. Do 1955 roku, mecze piłkarskie rozgrywane były na boisku znajdującym się przy ulicy Kościelnej (Sowada-Jezusek). Od tego zaś czasu, aż do chwili obecnej (z przerwą na remont - Zabełków - Czyżowice - Olza) zawody rozgrywane są już na obecnym obiekcie.
Od 1957 roku do 1977 roku, poza małymi wyjątkami (degradacja do Klasy - B) drużyna występowała w rozgrywkach o mistrzostwo Klasy - A. W sezonie 1977/1978 "Czarni" po raz pierwszy awansowali do Klasy - "Terenowej" gdzie występowali przez dwa sezony. Do 1989 roku, ponownie występowali w Klasie - A. W tym też roku, po zdobyciu mistrzostwa w tejże klasie rozgrywkowej znów awansowali do Klasy - "Terenowej". W 1990 roku, po zajęciu II miejsca w tej klasie rozgrywkowej Gorzyce awansowały do Klasy Okręgowej, w której to występowali do sezonu 2012/2013 włącznie. W tym właśnie sezonie zajęli 15, przedostatnie miejsce - co równało się ze spadkiem drużyny do raciborskiej Klasy A. Przypomnieć należy, że w ostatnich czterdziestu latach włodarzami Klubu byli m. in. Józef Warzeszka, Jan Jordan, Zdzisław Domański, Zbigniew Grześ, Bogusław Konieczny i Kazimierz Grzywacz, który kierował Klubem w latach 1993-1994. Następnie do 2013 roku funkcję Prezesa piastował Tomasz Lamczyk. W lipcu 2013 roku na zebraniu członków klubu na stanowisko Prezesa wybrano Mariana Szulika, który funkcję pełnił aż do sierpnia 2014 roku. Jego następcą został Daniel Durka, który po 4 latach zrezygnował z funkcji Prezesa. W 2018 roku, po pięciu latach gry w raciborskiej A klasie, Czarni wrócili do Ligi Okręgowej.
Jesteśmy małym Klubem pod względem organizacyjnym, co jednak nie przeszkodziło uzyskać sukcesów, które przynoszą nam satysfakcję. Stanisław Zuzok znalazł się w szerokiej kadrze piłkarzy Kazimierza Górskiego, której zawodnicy odnosili później wielkie sukcesy. Epizod w piłkarskiej ówczesnej pierwszej lidze zaliczył w barwach Śląska Wrocław Tadeusz Psota. Mariusz Zganiacz (Odra Wodzisław, Korona Kielce, Piast Gliwice, GKS Tychy), który jest wychowankiem Czarnych Gorzyce przez kilka lat występował z powodzeniem na boiskach Ekstraklasy i I Ligi polskiej. Nasi juniorzy młodsi zdobyli v-ce mistrzostwo Śląska ulegając w meczu finałowym tylko drużynie "Polonii" Bytom. W tym samym roku zawodnicy ci zdobyli mistrzostwo Śląska na szczeblu wojewódzkim Ludowych Zespołów Sportowych. Zarówno nasi trampkarze jak i juniorzy zdobywali pierwsze miejsca na szczeblu rozgrywek piłkarskich prowadzonych przez Podokręg Racibórz.
Należy nadmienić, iż oprócz sekcji piłki nożnej od wielu już lat w naszym Klubie istnieje sekcja tenisa stołowego "dowodzona" przez Krystiana Maciończyka, która w przeszłości także uzyskała wiele znamiennych sukcesów. Właśnie z niej wywodził się Damian Ciuberek - zawodnik I ligowego "Górnika Czerwionka" i klubów Bundesligi.
W przeszłości istniała także sekcja motorowa kierowana przez Erwina Koczego, która dodawała kolorystyki organizowanym imprezom na terenie naszej Gminy. Pomimo wielu trudnych momentów Klub Sportowy "Czarni" Gorzyce przetrwał do chwili obecnej.